IskoriÅ¡tavanje SunÄeve energije u Hrvatskoj budi sve veći interes
Nina Domazet
10.07.2020.
Novi hype konaÄno su postale fotonaponske elektrane - HEP i drugi developeri žele graditi velike elektrane, a graÄ‘ani uskoro mogu oÄekivati poticaje za ugradnju FN sustava.
Krajem 2018. na snagu je stupio novi Zakon o obnovljivim izvorima energije i visokouÄinkovitoj kogeneraciji kojim se trasira budućnost obnovljivaca u Hrvatskoj. S radom je poÄela eko-bilanÄna skupina, a trećina zelene proizvedene zelene energije stavlja se na burzu CROPEX kako bi se rasteretio trošak poticaja i energije uravnoteženja. Primjerice, HROTE je na unutardnevnom tržištu 1. sijeÄnja 2019. kupio 452 MWh temeljem novih prognoza proizvodnje vjetroelektrana izraÄ‘enih u danu isporuke. Tom trgovinom smanjeno je ukupno odstupanje proizvodnje vjetroelektrana od planova proizvodnje za više od 25% Äime će se umanjiti troškovi energije uravnoteženja za HROTE kao voditelja EKO bilanÄne grupe. Zakonom je uvedena fiksna naknada za uravnoteženje za poticane proizvoÄ‘aÄe, a najviše će plaćati vlasnici projekata u fotonaponu i vjetru. Za vjetroelektrane, Äija proizvodnja je najveća, može se oÄekivati pet do 10 posto veći trošak nego do sada.
Najviše zelene energije iz novih tehnologija proizvode vjetroelektrane, oko devet posto u 2017. godini. Cijena te tehnologije pala je na razinu da se 1 MW snage može dobiti za izmeÄ‘u 650.000 i 900.000 eura pa ne Äudi velik interes za upravo takve projekte u Hrvatskoj. Sudeći prema podacima o broju odobrenja za prikljuÄenje vjetroelektrana u svim fazama razvoja, moglo bi se raÄunati da bi se u našoj zemlji u narednim godinama uz postojećih 580 MW VE koje već rade, moglo izgraditi novih 1.800 MW vjetroelektrana. Ugovor o prikljuÄenju ali ne i ugovor o otkupu postoji za 477 MW, a tri vjetroelektrane snage 136 MW zatražile su sklapanje ugovora o otkupu s HROTE-om, dok ih je 20 u razliÄitim fazama razvoja. Novi hype konaÄno su postale fotonaponske elektrane jer cijena opreme kontinuirano pada, posebno nakon što je EU nedavno ukinula carine na FN panele iz Kine. HOPS je do sada primio zahtjeve za prikljuÄenje Äak 600 MW velikih fotonaponskih elektrana, a novi zahtjevi za prikljuÄak na prijenosnu mrežu kontinuirano pristižu pa u toj tvrtki raÄunaju da će ta brojka brzo prijeći 1.000 MW. Hrvatska elektroprivreda (HEP) probudila se iz višegodišnjeg sna i zapoÄela akvizicije projekata – zanima ih kupnja dvije vjetroelektrane i gradnja dvije veće FN elektrane na Cresu i Visu, a pozivaju jedinice lokalne samouprave i vlasnike projekata u fotonaponu, vjetru i malim hidroelektranama na prodaju projekta ili partnerstvo. Pojedini vlasnici vjetroelektrana u Dalmaciji takoÄ‘er razmatraju iskoristiti lokacije i požeti energiju Sunca. Iako su lani stvoreni preduvjeti za veće korištenje fotonaponskih sustava u obiteljskim kućama nekog velikog pomaka još nije bilo, a raÄuna se da je ukupno instalirano oko 57 MW FN elektrana po Äemu smo zadnji u Europi. OÄekuje se da će uskoro Fond za zaštitu okoliša i energetsku uÄinkovitost davati Äak 50 milijuna kuna poticaja kako bi se potaknulo graÄ‘ane da instaliraju fotonapon. U resornom ministarstvu time ciljaju na novih 50 MW fotonapona. S radom je 2018. zapoÄela prva energetska zadruga koja punom parom razvija projekte a planira se i zadružna elektrana na Krku.
O znaÄajnim novostima u sektoru obnovljivih izvora s naglaskom na primjenu fotonaponskih sustava i dizalica topline doznajte više na Seminaru Mogućnosti primjene obnovljivih izvora energije koji se 18. travnja održava u Zagrebu u hotelu Antunović u organizaciji Energetike marketing.
ŠTO VAM NUDI ZADRUGA?
Pomoć i podršku pri optimalnom
odabiru tehnologija za proizvodnju,
potrošnju i pohranu energije iz svih
obnovljivih izvora (sunce, vjetar,
biomasa,...) i energetske
učinkovitosti
Listu provjerenih i pouzdanih
projektanata, dobavljača i izvođača
(instalatera) za sve te tehnologije,
te nadzora i konačne verifikacije
instalacija
Savjetovanje pri izvođenju
radova, te legalizaciji instalirane
opreme i potencionalnog spajanja
na elektrodistribucijsku mrežu
Zajedničko (povoljnije)
pregovaranje s otkupljivačima
energije iz obnovljivih izvora
Zajedničko (povoljnije)
ugovaranje održavanja i osiguranja
opreme
Investicijsko učešće u velikim
projekma u domeni obnovljivih
izvora energije
Stalno informiranje o novim
tehnologijama i novim projekma,
pogotovo u domeni pametnih
mreža
Pomoć i podršku pri optimalnom
odabiru električnih vozila
(automobila, bicikala, skutera) i
električnih plovila te zajedničko
(povoljnije) nabavljanje istih
Obrazovanje otočnih
gospodarstvenika zainteresiranih za
proizvodnju i instaliranje opreme za
proizvodnju, potrošnju i pohranu
energije iz obnovljivih izvora
Sudjelovanje u radu zadruge,
uključujući i upravljačka prava