
Struja s krova sortirnice na krÄkom odlagaliÅ¡tu otpada Treskavac
Iako bi na solarnoj energiji mogli graditi domaću industriju i otvoriti mnoga radna mjesta, naš najdominantniji oblik energije, a to je sunce, prepušten je za sada samo entuzijastima i hobistima
KRK KrÄko komunalno društvo Ponikve iznova je potvrdilo svoju predanost provoÄ‘enju programa kojima je cilj Äuvanje okoliša i održivi razvoj, kroz svoj najnoviji projekt – instaliranje fotonaponskog postrojenja na krov hale za sortiranje komunalnog otpada na odlagalištu Treskavac. Da plan nije tek isprazno naklapanje o »zelenim temama« potvrÄ‘uje poodmakla faza dokumentacijske pripremljenosti projekta koji će to komunalno društvo od ne baš zanemarivog potrošaÄa uskoro prometnuti u proizvoÄ‘aÄa elektriÄne energije.
– S ponosom možemo reći kako smo u potpunosti spremni za završnu fazu realizacije projekta, izgradnju fotonaponskog postrojenja koje će već do svibnja 2012. godine funkcionirati na krovu naše sortirnice na Treskavcu, otkriva nam Frane MrakovÄić , direktor Ponikava.
PoduzetniÄki »kliker«
Plan je postavljanje fotonaponskog postrojenja kojeg će Äiniti 760 fotonaponskih panela kakvima ćemo pokriti krov sortirnice u ukupnoj površini od Äak 970 kvadrata, istiÄe MrakovÄić. Ukupna snaga postavljenog fotonaponskog sklopa bit će 136,8 kWp, a godišnja proizvodnja elektriÄne energije doseći će 163 tisuće kWh. Projekt će nas ukupno koštati nešto više od 3 milijuna kuna, a gotovo 1,26 milijuna dobit ćemo od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku uÄinkovitost kroz vrlo poticajan beskamatni kredit. Ostatak su Ponikve osigurale iz sredstava amortizacije. Plan je još lani bespogovorno blagoslovila Skupština društva koju Äine Äelnici svih krÄkih lokalnih jedinica, suvlasnika Ponikava, zakljuÄuje MrakovÄić.
Da ulaganja u ovakve projekte nisu samo plod ekološke osviještenosti, već i poduzetniÄkog »klikera«, svjedoÄe pak kalkulacije po kojima bi Ponikvari u narednih 12 godina proizvodeći i prodajući »struju iz sunÄevih zraka« trebali solidno zaraditi.
– Projekt ima ekonomsku raÄunicu. Brojke pokazuju kako ćemo u narednih 12 godina proizvodnjom struje i ubiranjem benefita zajamÄene poticajne cijene zaraditi oko 2,6 milijuna kuna, novac koji ćemo obzirom na neprofitni karakter našeg društva usmjeriti razvoju ekoloških programa, kaže MrakovÄić, dodajući da će Ponikve uskoro proizvoditi struju u visini petine ukupne godišnje potrošnje te tvrtke.
Novi planovi

Na koncu predstavljanja prvog većeg krÄkog projekta proizvodnje elektriÄne energije iz energije sunca, MrakovÄić kaže i kako su iskustva predstavnika Ponikava pokazala da nužne procedure i nisu tako komplicirane, teške i nesavladive kako se u nas još uvijek predstavlja.
- Bili smo uporni i nigdje nismo naišli na zatvorena vrata. Papirologiju smo, nakon što smo se doregistrirali za poslove iz domene energetike, uspjeli riješiti u svega pola godine. Dobili smo i energetsko odobrenje te ugovor o prikljuÄenju na distribucijski sustav HEP-a. Hrvatska energetska regulatorna agencija izdala nam je rješenje o stjecanju statusa povlaštenog proizvoÄ‘aÄa energije, a s Hrvatskim operaterom tržišta energije (HROTE) potpisali smo ugovor o otkupu elektriÄne energije. Kad postrojenje bude gotovo, preostaje nam još ishoditi elektroenergetsku suglasnost i ugovor o korištenju HEP-ove mreže. A kada zaživi ovaj projekt, komunalci istim panelima planiraju natkriti i parkiralište svoje upravne zgrade, kao i krov crpne stanice na vodocrpilištu Ponikve.